EÇEV Çocuk ve Gençlik Edebiyatı
EÇEVYYÖSİletişim        
 
İŞLİKLER
ALİ KIRKAR
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi ve Galatasaray Lisesi’nde çalıştı. Bilgi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2008’de Sinema – TV alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.
İstanbul’da özel ve ödenekli tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Gençlik tiyatrosu alanında yönettiği oyunlarla ulusal ve uluslararası festivallere katıldı. 8. EDERED Buluşması’nın genel sanat yönetmenliğini yaptı (2012- Seferihisar). Çağdaş Drama Derneği Yaratıcı Drama Eğitmenliği Sertifika Programında eğitmen eğitimcisi olarak çalıştı, 2004 - 2012 yılları arasında ÇDD İstanbul Şubesi yönetim kurulu başkanlığını yürüttü.
Halen İzmir Amerikan Koleji’nde çalışıyor. Edebiyat, sanat eğitimi ve kurumsal eğitimler alanlarında çalışmalar yürütüyor. Çeşitli dergilerde yazıları, şiirleri yayınlanıyor.
SUNUM ÖZETİ
Bir Fotoğraf, Biraz Hayal...

Hayaller ve gerçekler; yaşamın, dolayısıyla sanatsal yaratımın birbirinden ayrılmaz iki dinamiğidir. Bu atölyede; bakmak ile görmek farkından, gerçek ile gerçeklik ilişkisinden, hayal ile gerçeğin dansından söz edeceğiz. Daha doğrusu uygulayacağız, bulgulayacağız, sorgulayacağız.

Uygun İzleyici Profili: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri


BANU ÖZEVİN
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Lisans eğitimlerini tamamladı. Yüksek Lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müzik Bilimleri Bölümünde ve doktorasını Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Programı’nda yaptı. 1997 yılında tanıştığı Orff-Schulwerk eğitimlerine yurt içi ve yurt dışındaki seminer ve kurslara katılarak devam etti. 2004 yılında Avusturya, Salzburg’daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde misafir öğrenci olarak derslere katıldı. 3 senelik bir programı bitirerek 2011 yılında Orff-Schulwerk Eğitmen Eğitimcisi sertifikası aldı. 2013 yılında Amerika, The San Francisco School’da 4 aylık “OrffInternship” programını bitirdi. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda 4-14 yaş arasındaki çocuklarla ve yetişkinlerle Orff-Schulwerk ve Yaratıcı Dans çalışmaları yapmaktadır. “Orff Destekli Etkinliklerle Müzik Eğitimi” ve “Yaratıcı Dans” kitaplarının yazarlarındandır.
2004-2017 yılları arasında Yurdanur Salman ile İngilizce'den Türkçe'ye edebiyat çevirisi, Bülent Doğan ile sosyal bilimler çevirisi, Tuncay Birkan ile editörlük ve Fuat Sevimay ile İngilizce'den Türkçe'ye edebiyat çevirisi atölyelerine katıldı.
SUNUM ÖZETİ
Orff-Schulwerk ile Hayallere Yolculuk

Bu atölyede hep birlikte müzik yapacağız ve dans edeceğiz. Bireysel ve grup halinde mini doğaçlamalar yapacağız. Süreç içinde müzik ve dansın ögelerini bir hikayenin içerisinde nasıl kullanabileceğimize dair ipuçlarını paylaşacağız. Hikayelerimiz kafamızdaki hayali imgelerden beslenecek ve sonrasında müzik ve dans aracılığıyla sanatsal bir ifadeye bürünecek. (Atölyeye rahat bir kıyafet ve temiz bir ayakkabı veya patik ile gelmeniz rahatça hareket edebilme imkanı sunacaktır.)

Uygun İzleyici Profili : Okul Öncesi Öğretmenleri, Sınıf Öğretmenleri ve tüm katılımcılar


CAHİT ÖKMEN
1963 yılında Çanakkale’de doğdu.
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar edebiyat öğretmenliği yaptı.
Şiirleri çeşitli dergi ve seçkilerde yer alan Cahit Ökmen, 1990 Varlık Dergisi Gençlik Ödülleri Şiir Başarı Ödülü’ne, 1995 Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne ve 1998 Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülü’ne değer görüldü. İlk şiir kitabı Melankolik Masal 1998 yılında yayımlandı. Çocuklar için yazdığı şiirlerden oluşan ve Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan Portakal Yıldızı (2017) ikinci şiir kitabı.
Ankara Radyosu’nda, “Çocuklarla Baş Başa” ve “Tatil Sabahı” adlı programlar için metin yazdı ve seslendirdi. İyikitap Dergisi’nde çocuk kitaplarıyla ilgili tanıtım-eleştiri yazıları yayımlanıyor. Edebiyat ve Eğitim ilişkisine yönelik gerçekleştirdiği sunumlardan bazıları: Günışığı Kitaplığı’nca İSTEK Acıbadem Okulları’nda düzenlenen 3.Eğitimde Edebiyat Semineri’nde “Balık Romanı Üzerine Eleştirel ve Yaratıcı Bir Okuma” adlı uygulama sunumu. Günışığı Kitaplığı’nca FMV Işık Okulları’nda düzenlenen 8.Eğitimde Edebiyat Semineri’nde “Eğitimde Edebiyata Heveslendirmek” adlı sunum.
ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda, öğretmen eğitimi ve çeşitli projelere yönelik Türkçe ve edebiyat dersleri koordinatörü görevini sürdürüyor. Ankara’da yaşıyor, Pera adında bir kızı var.

SUNUM ÖZETİ
Sınıfın Sınırları Hayalin Sınırları Kadardır

Şiir dilinin çeşitli örnekler aracılığıyla çözümleneceği bir çalışma gerçekleştirilecektir. (Şiir dili, şiir kurgusu, şiirde imge ve ses, şiirde yapı, vb.)
Bu çözümlemelerin sınıflarda, içinde süreç değerlendirmelerinin de yer aldığı biçimlerde nasıl ders tasarımlarına dönüştürülebileceği temel tartışma ve uygulama alanı olacaktır. Öğrencilerin, grup çalışmalarındaki paylaşımcı düşünce üretimi içinde kendilerini ifade etmelerini, hayal gücünün sınırsız bağlamı içinde yaşama ve dile ilişkin keşifler yapmalarını ve böylece zengin-duyarlı bir yaşama kültürü edinmelerini sağlayacak ders tasarımları üzerinde durulacaktır.

Uygun İzleyici Profili : Sınıf Öğretmenleri, Ortaokul Türkçe Öğretmenleri, Lise Öğretmenleri


CAN SEVİL
Can Sevil, genç yaşta tiyatroya gönül vererek, 1994 – 1996 yılları arasında bir amatör tiyatronun kurucu-oyuncusu olarak çeşitli oyunlarda sahne aldı. 2005 yılında Yaratıcı Drama Eğitimi’ni tamamladıktan sonra çeşitli devlet ve özel okullarda görev yaptı. Eğitmenliğini geliştirmek amaçlı çok sayıda ulusal ve uluslararası kongre ve seminere katıldı. Kendisi de BÜYÜKLERE OYUN ATÖLYESİ adı altında seminerler verdi. Renault Mais, Özel Sissus Hastanesi gibi kurumsal firmalarda hem yetişkinlere hem de çocuklara eğitim programları düzenledi ve gerçekleştirdi.

Yaratıcı Drama Derneği’nin İzmir şubesinin kurucuları arasında yer aldı ve aynı dönemde çocuk atölyeleri sorumluluğunu üstlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anaokulu’nda, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kampüs Anaokulu’nda ve Devlet Demiryolları gibi kurumların anaokullarında yaratıcı drama eğitmenliği yaptı. 2006 yılında Kukla ve Mask Araştırmaları Derneği’nden kukla eğitimi aldıktan sonra kukla ve oyuncak yapımında kendini geliştirerek çeşitli özel kurumlarda kukla ve oyuncak yapımı konusunda eğitimler verdi. 4. Uluslararası İzmir Kukla Günleri kapsamında düzenlenen kukla oyunu kursuna katıldı. Bu kapsamda düzenlenen okullar arası kukla oyunu yarışmasında öğrencileri ile birlikte en iyi sahne tasarımı ödülüne layık görülmüştür. Kukla festivali kapsamında 2 dönem eğitimcilere kukla eğitimi verdi.

2008 yılında Ağaçkakan Kukla Atölyesi’ni ortağıyla kurarak kukla yapımı, oynatımı ve atölye geliştirme konusunda uzmanlaştı. Birçok kukla tiyatro oyununun metinlerini yazarak oynatıcılığını üstlendi. Tiyatro oyunlarının dekorlarını tasarlayarak kendisi yaptı.

Yaratıcı drama yöntemiyle masallar ve kuklaları birleştirdiği bir eğitim modeli oluşturdu. Bu eğitim modelini 2008 yılından bu yana kendiside uyguluyor ve aynı zamanda eğitimcilere “Kuklanın Eğitimde Kullanılması ve Sınıf İçi Uygulamaları” üzerine eğitimler veriyor. Yine aynı dönemlerde kukla ve kuklanın eğitimdeki yeri üzerine yaptığı çalışmalarla TRT’nin dikkatini çekmiş bunun üzerine haber yapılmış, televizyon programına konuk olmuştur. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na hazırladığı projeyle destek almayı hak kazanmıştır.

2018 yılında çalışmalarını genişleterek Ağaçkakan Kukla Sanatı adı altında tiyatro ve atölye çalışmalarına devam etmektedir.
SUNUM ÖZETİ
Kuklanın Eğitimde Kullanımı

Birçok öğrenci bilgiyi bir takım eylemler yaparak ve deneyerek öğrenir. Kuklalar drama aracılığıyla çocukları rahatlatır, benzersiz bir iletişim olanağı yaratır. Çocuklarla kurulabilecek çok iyi bir iletişim aracı olan kuklanın, öğretmenler için önemli bir eğitici materyal olduğunu düşünerek, okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine yönelik bir program oluşturduk. Bu programda, öğretmenler eğitici materyal olarak kullanacakları sünger kukla tekniği ile karakter yaratmayı öğrenecekler, öğrendikleri kukla tekniklerini yaratıcı drama yöntemi ile birleştirerek, derslerde bilgiye aktif olarak ulaşmayı zevkli hale getirebilecekler. Ayrıca yaratıkları karakterleri bir eğitim aracı olarak nasıl kullanabilecekleri hakkında fikir sahibi olacaklardır.

Uygun İzleyici Profili : Okul Öncesi Öğretmenleri, Sınıf Öğretmenleri


DİLBER KOÇ
Dilber Koç Bursa’da, 1973 yılında doğdu. Seramik eğitimi aldı. Kurumsal temsilcilikler yaptı. 2011 yılında Bursa Nilüfer’de, çocuk kütüphanesinde çalışmaya başladı. Severek ve inanarak çalıştığı kütüphanecilikte projeler üretme ve uygulama fırsatı buldu. Kütüphaneler kapsamında sempozyum, söyleşi ve atölye programlarında sorumluluklar üstlendi. Çocuk kitaplarına olan özlemi kütüphanede beslendikçe, kendi hikayelerini yazmak için yüreklendi. Uyu Gubi ve Ben Gubi adlı resimli çocuk kitapları, Hepkitap Yayınevi tarafından 2019 ‘da yayımlandı. 2013 yılında okuma alışkanlıkları konusunda yeni yaklaşımların arayışıyla, hikaye anlatıcılığı eğitimlerine katıldı. Eğitimlerle birlikte sözlü gelenek ürünlerine ilgisi de arttı. SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nde iki yıl süren “Anlatıcının Yolu” programını tamamladı. Bu süreçte kütüphanelerde okumalar, hikaye ve masal anlatıları gerçekleştirdi. Kongre, şenlik ve festivallerde atölye ve anlatı programlarıyla yer aldı. Okuma ve anlatı odağıyla tasarladığı “Nesi Var Bu Kitabın?” atölyesiyle düzenli olarak çocuklarla buluşuyor. Sözden yazıya, yazıdan söze aktarılan hikayeleri her yaştan çocukla paylaşıyor. Şimdilerde Çocuk Gelişimi lisansına başladı. Halen çocuk kütüphanesindeki görevini sürdürüyor. Kızıyla Misi Köyü’nde yaşıyor. Çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu arıcılıkla uğraşıyor.
SUNUM ÖZETİ
‘Gerçek Masal Hayal’

MASALın çatısı altına girdiğimiz anda, GERÇEKle kardeşliğine ve HAYALle derin bağlarına hayret ederiz.
Bugün öğrenme dediğimiz kocaman kavramın içinde, masalın pencerelerinden sızan ışık bize neler söylüyor? İçli dışlı olmak mı yoksa aradaki mesafeyi korumak mı gerekir. En iyisi masalın kapısını çalıp içerde kim varsa tanışmalı, sunulan leziz hikayeleri tatmalıyız.

Uygun İzleyici Profili: Tüm öğretmenler


DOĞA KILCIOĞLU
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olan Doğa Kılcıoğlu Esen, 2005 yılında Fransız Hükümeti’nden aldığı yüksek lisans bursuyla Paris Sorbonne III Üniversitesi’nde sinema eğitimi gördü. Belgesel filmi Üç Kulaklı ile 2003 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Belgesel ödülünü aldı. 2006 yılında ‘1 2 3 TIP’ adlı belgesel filmi gerçekleştirdi. 2008’de kardeşi Can Kılcıoğlu’ylaDeliCe Film’i kurdu. Doğa Kılcıoğlu Esen’in yönetmenliğini yaptığı belgeseli, “Kamerayla İzdivaç” PrizrenDokufest Belgesel Film Festivali’nde İzleyici Ödülü aldı. 2013 yılında Can Kılcıoğlu’nun yönettiği Karnaval isimli uzun metraj filmin yapımcılığını yaptı. Birçok kurumsal şirketle film atölyeleri yaptı. Galatasaray Üniversitesi’nde de yarı zamanlı ders vermiş olan Doğa Kılcıoğlu Esen şu an İzmir’de hem çocuklara sinema ve medya dersleri vermekte hem de belgesel film projesi üzerine çalışmaktadır.
SUNUM ÖZETİ
Filmler ve Çocuk Hayal Gücü

Bu sunum çocuklarla filmler üzerinden kendi hayatlarına ve gelişimlerine dair nasıl bağ kurabileceğimiz hakkında olacaktır. Sunumda farklı çocuk filmlerinden parçalar izleyerek çocukların hayalgücünü genişletecek ve onlara kendilerini ifade etme imkanı sunabilecek konularda konuşulacaktır.


Uygun İzleyici Profili: -Okul Öncesi Öğretmeni, Sınıf Öğretmeni, TürkçeÖğretmeni, EdebiyatÖğretmeni, Ortaokul ve LiseÖğretmenleri


EDİZ DİKMELİK
Bornova Anadolu Lisesi‘nden mezun olduktan sonra, lisansını ODTÜ Felsefe bölümünden, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Bilişsel Bilimler programından aldı. İkinci yüksek lisansını TheUniversity of British Columbia‘da, Felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisans tezi, hayvan davranışı çalışmalarındaki antropomorfizmin felsefi analizi üzerinedir. Çocuklar için Felsefe programıyla Kanada’da tanıştı ve Vancouver School Board bünyesinde ilkokul öğrencileri için Çocuklar için Felsefe etkinlikleri yaptı. İzmir’e taşındıktan sonra Bahçeşehir Koleji, Bornova Anadolu Lisesi, Başka Bir Okul Mümkün Derneği, ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi kurumlarda Çocuklar için Felsefe programları geliştirip uyguladı. Son yıllarda öğretmenler için uygulayıcı eğitimleri düzenliyor ve tüm yaş gruplarıyla Çocuklar için Felsefe etkinlikleri gerçekleştirmeye devam ediyor.
SUNUM ÖZETİ
Hayal Gücünden Bilgiye

Çocuklar için Felsefe etkinlikleri hayal gücü ile ilgili becerilerin gelişimine birkaç farklı şekilde olanak sağlıyor. Bunlar arasında en ilginç olanı, hayal gücümüzü kullanarak bilgilere eriştiğimiz durumlar. Hayal gücünün çok sayıda pozitif etkisini düşündüğümüzde "bilgiye ulaşma" gibi bir etkisi olabileceği pek aklımıza gelmiyor. Ancak Çocuklar için Felsefe etkinliklerinde değerlendirdiğimiz "düşünce deneyleri" hayal gücü aracılığıyla bilgiye ulaşmamıza yardımcı oluyor. Bu sunumda çocuklar için uygun olan bazı düşünce deneylerine bakacağız.

Uygun İzleyici Profili : Sınıf Öğretmeni, Ortaokul Öğretmenleri, Lise Öğretmenleri


FÜSUN ÇETİNEL
Füsun Çetinel İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’nden sonra, Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü tamamladı. Öğretmenliğinin yanı sıra İngiltere’de dil okullarında görev yaptı. Yeşim Cimcoz Yazı Evi’nde eğitmen ve danışman olarak çalışmakta olan Çetinel, çocuk ve gençlere hikâye atölyeleri düzenliyor, öğretmen eğitimleri veriyor, okullarla, müzelerle, belediyelerle, STK’larla ortak çalışmalara katılıyor, yurtdışında çeşitli gençlik kamplarında sosyal sorumluluk projelerinde çalışıyor. Ayasofya’nın gizemlerine tanık olan bir çocuğun öyküsünü anlattığı AyasofyaKonuştu (2015) çocuk romanının ardından, Almanya’dan Güney Ege kıyılarına, Antik Çağ’ın kaya mezarlarıyla ünlü Kaş’a uzanan Sırlar Yolu’nu (2016) yazdı. Duvarda 3 Hafta (2017) adlı ilk gençlik romanında, sınırları asan bir büyüme hikâyesi anlatan yazar, Çiko’nun Seçimi (2018) adlı çocuk romanındahayvan sevgisine ve sahip olma kavramına odaklandı.Çocuklar için son kitabı Küçük Pis Yeşil Böcek ’te(2019), köyden gelen bir çocuğun gözünden büyük kenti resmeden Çetinel, eşiyle birlikte kâh İstanbul’da kâh Antalya’da yaşıyor; bir kızı var.
SUNUM ÖZETİ
Görmek ve Göstermek

Fotoğraflar aracılığı ile karakter yaratacak, hikaye kuracak ve fotoğrafta olmayanlarla, hayal gücümüzü kullanarak, hikayedeki boşlukları doldurma çalışması yapacağız.

Uygun İzleyici Profili : Tüm Branşlar


HACER KILCIOĞLU
Kendimi bildim bileli İzmirliyim. İzmir benim vatanım. Beri yandan dünya vatandaşı olmak için de çabalayıp duruyorum. Bu yüzden gezgin olmayı önemsiyor, sevgili eşimle gezilere çıkmayı seviyorum. Boyumdan büyük iki çocuk annesi olmak... Yirmi yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yapmış olmak... Çocuklar ve gençler için yazıyor olmak... Bunlar hayatta başıma gelen en güzel şeyler. PERŞEMBELERİ ÇOK SEVERİM. BUGÜN ADIM KAKTÜS BENİM. GEVREKÇİİ. AYDEDE HER YERDE. ON NUMARA ÇOCUKLAR. HAVAYA BAK. RADYO PENCERE Günışığı Kitaplığı’nca basılan bu kitapları yazdım, çocukların oldu. İZMİR’DE ÜÇ ÇOCUKTUK. (Özelde Sezen Aksu- Haluk Bilginer- Meltem Cumbul’un çocuklukları... Genelde altmış, yetmişli yıllar Köprü semti.) DAĞ SUSTU DAĞ KONUŞTU. Bu kitaplar da (Günışığı Kitaplığı) gençlerin oldu. Özelde kendi çocukluğum, genelde yine altmışlı, yetmişli, seksenli yılları yazdığım, BEN ESKİDEN ÇOCUKTUM ve JALE’YLE KONUŞMAK, (Everest Yayınları) her yaştan okur için yazıldı.
SUNUM ÖZETİ
Çocuk Kitapları Seçkisi

Okullarda çocuklara okutulacak çocuk kitaplarında hangi özellikler olmalı? Çocuğun yaratıcılığını artıracak ve hayallerini hayata geçirecek ne gibi yöntemlerle sürmeli okuma serüveni? Sınıflara göre nasıl kitaplar seçmeliyiz? Kitabın çocuğa göreliğine nasıl karar veririz? Dördüncü sınıflara hangi kitaplar daha uygundur?

Uygun İzleyici Profili : İlköğretim Dördüncü Sınıf, Sınıf Öğretmeni ve Türkçe Öğretmeni


PROF. DR. SEMİRAMİS YAĞCIOĞLU
Dilbilimci.

Lise eğitimini Robert Koleji’nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden lisans derecesini aldı. 1979 yılında İngiltere, NewcastleUponTyne Üniversitesi’nden Dilbilim alanında Lisansüstü Diplomasını aldı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden aldı.
Bir süre Ege Üniversitesi Yabancı Diller Okulu’nda okutman olarak çalıştıktan sonra Dokuz Eylül Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı. 1996 yılında Genel Dilbilim alanında doçent unvanını kazandı. 2001 yılında aynı üniversitede Dilbilim Bölümünü kurdu. 2002 yılında aynı bölüme profesör olarak atandı. 2009 yılında kendi isteğiyle emekli olana kadar bölüm başkanlığını sürdürdü. Yüksek Lisans ve doktora tezleri yönetti.
ABD, Avusturya, Almanya; İngiltere ve İskoçya’da çeşitli üniversitelerde çalışmalar yaptı. 2002–2009 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Nasıl Bir Eğitim İstiyoruz?” çalışmaları çerçevesinde ezberleyen değil, sorun çözme becerisi kazanmış, demokratik bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak için benimsenen aktif eğitim modeline, düşünsel ve uygulama boyutunda katkılarda bulundu.
Eleştirel Söylem Çözümlemesi alanında çalışmalar yapmaktadır. Makaleleri, Dilbilim Araştırmaları, DiscourseandSociety, International Journal of Sociology of Language, Interactions, Journal of AmericanStudies ve Dilbilim dergilerinde yayınlandı. 1990 sonrası Laik ve Anti-Laik Çatışmasında Farklı Söylemler: Disiplinlerarası Bir Yaklaşım (2002) ve Advances in TurkishLinguistics: Proceedings of the 12th International Conference on TurkishLinguistics (2006) kitaplarının bölüm yazarlığını yapmış ve yayına hazırlamıştır. Roman Kahramanı ve Öznellik: Söylem İdeoloji ve Coğrafya (2017) adlı bir kitabı vardır.
Edebiyat Eleştirisi üzerine yazıları, Argos, Gündoğan Edebiyat ve Edebiyat Eleştiri dergilerinde yayınlandı. 2009 yılından beri Roman Kahramanları dergisine yazılar yazmakta ve dosya editörlüğü yapmaktadır. Yazıları ayrıca, Çevirmenin Notu, Varlık, Psikeart, Psikesinema, Kurşun Kalem, Feminist F, Akköy ve Virüs, dergilerinde yayınlanmıştır.
SUNUM ÖZETİ
Göstergebilim ve Öykü Çözümlemesi

İnsan, içinde yaşadığı toplumsal gerçekliği dilin simgesel düzleminde yeniden kurgulayarak, diğer insanlarla iletişim kurar. Dil göstergelerden oluşan bir dizgedir. Aynı dili konuşmak, göstergelerin neyi gösterdiği konusunda dil kullanıcılarının arasında içselleştirilmiş bir uzlaşımla olanaklıdır. Sanat eserleri de göstergelerden oluşan birer iletişim aracıdır. Ancak romanlar, filmler, tablolar kendilerine özgü bir dile sahip ileti kaynaklarıdır. Bir sanat eserinin kendine özgü bir dile sahip olması, söz konusu sanat eserinde kurgulanan gösteren dizgesinin neyi gösterdiği konusunda, her bir alımlayıcının zihinsel bir çözümleme yapmasını gerektirir. Bu çözümlemeye, göstergebilimsel çözümleme adı verilir.
Bu sunumda, Nursel Duruel’in Geyikler Annem ve Almanya (1982) adlı kısa öyküsü bağlamında göstergebilimsel çözümleme nasıl gerçekleştirilir sorusuna yanıt aranacaktır.

Uygun İzleyici Profili : Edebiyat ve Lise Öğretmenleri


YUSUF ÇAĞLAYAN
2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü ve Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Anadolu Üniversitesi’nde Marka İletişimi üzerine eğitimini devam ettirdi. Çağdaş Drama Derneği’nde Yaratıcı Drama, Yeni Yüksektepe Kültür Derneği ve Türk Kızılayı Derneği’nde sosyal sorumluluk projeleri üzerine çalıştı.
2012 - 2015 yılları arasında Türkiye Oryantiring Federasyonu bünyesinde başta yönetim kurulu üyeliği olmak üzere çeşitli pozisyonlarda çalıştı ve İzmir Oryantiring Günleri’nin 4 yıl etkinlik yöneticiliğini yaptı. Dünyada ilk ve tek oryantiring teması ile yapılan “Bir Disiplin Olarak Oryantiring” sempozyumunu dört yıl boyunca organize etti.
2008 - 2015 yılları arasında özel eğitim kurumlarında aktif olarak çeşitli görevler aldı. Sınıf öğretmenliğinin yanı sıra etkinlik ve proje koordinatörlüğü görevlerini üstlendi.
2013 yılında Zikzak Grup isimli eğitim, danışmanlık ve organizasyon şirketini kurdu. Alanında uzman eğitimcilerden oluşan ekibi ile birlikte “modern çağın öğrenci, öğretmen ve kurumları için eğitimler” kurgulamaktadır. Bu görevi hala devam etmektedir.
2014 yılında öğrenci ve öğretmenlerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirerek resmin bütününü görmelerini sağlamak amacı ile kurulan Sistem Düşüncesi Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. 5 yıldır dernek bünyesinde düzenlenen ve öğretmenlerin geliştirdiği uygulamaları başka öğretmenler ile paylaştıkları Deneyim Paylaşım Sempozyumu’nun yürütme kurulu üyeliğini yapmaktadır.
SUNUM ÖZETİ
Okuma ve Yazma Becerilerinin Gelişiminde Sistem Düşüncesi Uygulamaları

Dört temel beceri içerisinde en çok eleştiri alan iki kardeş şüphesiz ki "okuma ve yazma"dır. Okuma becerisi "yazılmışı okumak, okuduğunu anlamak ve anladığını yorumlamak" gerektirirken yazma becerisi de "okunması için yaş gelişim özelliklerine uygun olarak konu bütünlüğü, çeşitli sözcük kullanımı, zengin cümle dizilimleri ile yazmak" gerektirir. Tam olarak bu gerekçelere dayanarak “sistem düşüncesi” yaklaşımı araçları itibarıyla "okuma ve yazma" becerisinin gelişimine olumlu hizmet etmektedir. Çünkü sistem düşüncesi, düşünmeyi görselleştirerek eleştirel düşünmeyi destekleyen alışkanlıklar ve araçlar takımı olarak tanımlanır. Bu araçları kullanarak ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde hikaye çözümlemelerini ve yazma öncesi hazırlıklarımızı nasıl görselleştirdiğimizi bir potpuri halinde sizlerle paylaşıyoruz.

Uygun İzleyici Profili : Sınıf, Türkçe, Edebiyat Öğretmenleri


  
Bize Ulaşın

Adres: Şair Eşref Bulvarı Huzur İşhanı No:27/2 K:7 Montrö, İzmir/Türkiye
E-Posta: info@ecev.org.tr
Tel: 0 232 425 97 97
Fax: 0 232 425 62 38

© 2015 Ege Çağdaş Eğitim Vakfı. Tüm hakkı saklıdır.